Резиновый клей купить
клей пвх — раствор натурального каучука в бензине. Применяется для работ с резиновыми и резинотканевыми изделиями, а также прорезиненными тканями для крепления металлов, резины. Процесс производства

Натяжные потолки в Москве и Санкт-Петербурге
Мне без разницы какое качество будет, у всех одинаково! Машины тоже все одинаковы у всех четыре колеса и руль, но вряд ли вы ездите на работу за рулем новенького трактора. В фирмах есть очевидная разница

Ввод жилого дома в эксплуатацию
мне нужна была услуга ввод жилого дома в эксплуатацию, я не знал к кому обратится что бы не ошибится с качеством обслуживания. Один знакомый посоветовал мне фирму "Забудова груп" и я решили послушать

Натяжные потолки в Киеве
В любимой квартире всегда хочется улучшить интерьер. Уют зависит от многих вещей - от правильно подобранной мебели, современной кухни и ванной, а также конечно от самой отделки. Одной из важнейших частей

Каркасные дома в Днепропетровске
Давно хотел сделать себе дом, все никак не доходили до этого руки. Да и честно скажу я даже примерно не представлял сколько это может мне стоить, но потом все таки пошел в интернете и написал каркасные

Si të gatuaj një tortë në kefir me fruta

 1. Përfitimet e kefir
 2. Përfitimet e frutave
 3. Si ta gatuaj kefirin vetë
 4. Kefir Pie Fruta - Përbërësit

Dallimi i kësaj tortë nga shumë të tjerë është se brumi është gatuhet në kefir, përmbajtja e yndyrës së të cilave mund të jetë cilido. Konsistenca e brumit rezulton të jetë e dendur dhe elastike, dhe pas pjekjes në furrë, vetë mishi i tortës ngjan si në pamjen ashtu edhe në strukturën e biskotës. Dhe nëse jo çdo zonjë mund të piqë një tortë të vërtetë me cilësi të lartë sfungjer, atëherë byrek me kefir është gjithmonë mirë herën e parë!

Përfitimet e kefir

Flisni për përfitimet e këtij produkti mund të jetë shumë e gjatë, veçanërisht nëse është kefir në shtëpi. Vetitë e tij unike gjatë trajtimit të ngrohjes humbasin vetëm pjesërisht. Në përgjithësi, përfitimet për shëndetin e njeriut janë të mëdha:

 • kefir lehtëson sistemin nervor, lehtëson nervozizmin
 • forcon proceset metabolike dhe largon toksinat
 • ndihmon për të pastruar lëkurën (veçanërisht të dobishme për ata që vuajnë nga puçrra fytyre)
 • shërojnë plagë të vogla në mukozën e zorrëve
 • kefir i jep të rinjve dhe bukurisë zonja të bukura
 • zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular.
 • jetëgjatësia e Kaukazit pi kefir rregullisht, ndoshta në këtë pije dhe qëndron sekreti i tyre i jetëgjatësisë.

Përfitimet e frutave

Para së gjithash, ato përmbajnë fruktoza të tretshme, pektin (heq radionuklidet), fibrat vegjetale, vitaminat C, E, A. Ato përmbajnë tabelë të tërë periodike të substancave të dobishme, më të vlefshme për njerëzit: magnez, kalium, hekur, kalcium, jod, kalcium. Gjithashtu, të gjitha frutat, pa përjashtim, janë burime të aminoacideve të vlefshme dhe antioksidantë, të cilët parandalojnë qelizën e plakjes.

Si ta gatuaj kefirin vetë

Qumështi i tërë lopë i blerë nga gjyshja e zjarrtë në treg duhet të sillet në çiban, i freskët. Derdhni në një kavanoz të pastër, hidhni në qumësht një copë bukë të bardhë e të zezë dhe lini kavanozin të ngrohtë. Në 10-12 orë ju do të merrni kefirin më të mrekullueshëm në shtëpi - të shëndetshëm dhe shumë të shijshëm!

Kefir Pie Fruta - Përbërësit

 • Miell - 260-270 gr.
 • Brumë pjekje - 2,5 tsp.
 • Vezë pule - 3 copë.
 • Kefir - 180-190 ml.
 • Sheqer i grimcuar - 200 gr.
 • Gjalpë - 75 gr.
 • Frutat dhe / ose manaferrat - 300 gr.
 • Sheqer i grimcuar - per shtresen e frutave spërkatese - 2.5 tbsp. lugë.

Kefir Pie - Gatim

 1. Në një pjatë të thellë për të përzënë vezë, shtoni sheqer tek ata. Mundi me një shul apo blender derisa të qetë. Dallimi i kësaj tortë nga shumë të tjerë është se brumi është gatuhet në kefir, përmbajtja e yndyrës së të cilave mund të jetë cilido

  Bëni vezë me sheqer

 2. Shtoni gjalpë të ftohtë. Nëse gjalpë është ngrirë thellë, mund të scraped në feta të vogla dhe të dërgohen në brumë.

  Ne shtojmë gjalpë vezë të rrahur

 3. Hidh kefirin. Mix përbërësit me kujdes të disponueshëm.

  Ne shtojmë kefir në përzierjen tonë

 4. Kombinoje pluhurin e pjekjes me miell, përzierjen e të dy komponentëve veç e veç dhe vetëm atëherë dërgoni miellin në brumë. Së fundmi përziheni të gjithë përbërësit, duke arritur konsistencën më uniforme të brumit. Shfaqja e gunga lehtë shpërndahet nën veprimin e një shul apo blender.

  Miell miell me pluhur pjekje për byrek në kos

 5. Forma në të cilën tortë do të pjek, furçë me gjalpë. Hidh brumë. Niveli i lartë.

  Hidh kefir brumë në formë

 6. Vendosni mbushjen e frutave. Pemët e mëdha (mollë, dardha etj.) Janë prerë në feta. Është e këshillueshme që të shkrirë manaferrat e ngrira duke i dërguar ato për disa minuta në një enë me ujë të ftohtë. Pastaj lëreni ujin, lagni manaferrat me napkins dhe pastaj vendosni në brumë. Sasi e vogël me sheqer.

  Përhapeni fruta dhe spërkatni tortën e ardhshme me sheqer

 7. Vendoseni formën me brumë dhe fruta për 30-40 minuta në një vend të ngrohtë. Ky artikull është i rëndësishëm për "fituar" pluhurin e pjekjes.

  Vendoseni byrek në kefir në një vend të ngrohtë

 8. Nxeheni furrën në +180 gradë. Dërgo formën me provën e pjekjes (koha e pjekjes 1 orë - 1 orë dhe 15 minuta). Ju mund të kontrolloni gatishmërinë si më poshtë: zhytni një hell të gjatë prej druri në tortë dhe nëse doli jashtë, brumi është gatuar.

  Lëreni tortën të ftohet pak para se të shërbejnë.

 9. Le të përfundojë tortë e frutave të freskët në kefir. Pritini dhe shërbeni.

Këshilla për fillestarët: nëse jeni i pari që piqni një byrek me kefir me mollë ose ndonjë mbushje tjetër të ëmbël, përpiquni të mbani përmasat dhe sekuencën e veprimeve. Mix të gjithë përbërësit duhet të jetë alternuar, ajo është e përshtatshme për të bërë atë në një procesor ushqim ose në një blender zhytur tenxhere. Sigurohuni që të përzieni miellin me pluhur për pjekje dhe lejeni që brumi të qëndrojë në një vend të ngrohtë, përndryshe tortë nuk mund të rritet ose piqem. Ne shpresojmë që ju pëlqeu ky recetë, jo më pak se ato të mëparshme, dhe si zakonisht, Hozobaz si ju gëzojnë ushqimin tuaj, mirë, dhe ju shohin së shpejti :)

Receta të ngjashme

Разработка, поддержка и продвижение сайтов Sigmasoft.com.ua