Натяжные потолки в Москве и Санкт-Петербурге
Мне без разницы какое качество будет, у всех одинаково! Машины тоже все одинаковы у всех четыре колеса и руль, но вряд ли вы ездите на работу за рулем новенького трактора. В фирмах есть очевидная разница

Резиновый клей купить
клей пвх — раствор натурального каучука в бензине. Применяется для работ с резиновыми и резинотканевыми изделиями, а также прорезиненными тканями для крепления металлов, резины. Процесс производства

Ввод жилого дома в эксплуатацию
мне нужна была услуга ввод жилого дома в эксплуатацию, я не знал к кому обратится что бы не ошибится с качеством обслуживания. Один знакомый посоветовал мне фирму "Забудова груп" и я решили послушать

Каркасные дома в Днепропетровске
Давно хотел сделать себе дом, все никак не доходили до этого руки. Да и честно скажу я даже примерно не представлял сколько это может мне стоить, но потом все таки пошел в интернете и написал каркасные

Натяжные потолки в Киеве
В любимой квартире всегда хочется улучшить интерьер. Уют зависит от многих вещей - от правильно подобранной мебели, современной кухни и ванной, а также конечно от самой отделки. Одной из важнейших частей

Manty një multicooker. Si të gatuaj manti në një tenxhere të ngadaltë.

 1. Recetë Manty klasike
 2. përbërësit
 3. preparat
 4. Manti- "dembel"
 5. përbërësit
 6. preparat
 7. Për provën:
 8. Metoda e gatimit
 9. Informacione mbi recetën
 10. përbërësit:
 11. Për përgatitjen e mbushjes:
 12. Shënim i zonjës:
 13. Manti me salmon
 14. Mishëra perimesh

Për ata që së pari e panë një pjatë të tillë si Manti, mund të duket se këto janë dumplings të zakonshëm, por jo mjaft madhësi dhe formë të zakonshme. Megjithatë, kjo është larg nga rasti. Manty absolutisht asgjë si shijen e të afërmit e tyre - dumplings, khinkali, paraqet, dumplings. Manty në një multicooker merak është një gjellë interesante dhe e pazakontë.

Dhe sekretet fillojnë që nga fillimi. Dhe për të gatuar një pjatë të shijshme dhe të paraqitshme, ju duhet t'i kuptoni të gjitha. Ajo që ne do t'ju ndihmojmë.

Recetë Manty klasike

Manty është një gjellë orientale që tradicionalisht është i gatuar në një kaskan, prototipi i ndihmës tonë të pazëvendësueshëm multicooker. Edhe pse "Lindja është një çështje delikate", nuk duhet të kesh frikë nga vështirësitë. Gatimi i tyre nuk është më i vështirë se dumplings ose dumplings tona. Nëse nuk do të ishte kështu, manti nuk do të kishte fituar një popullaritet të tillë në mbarë botën.

përbërësit

Për provën:

 • Miell gruri Premium - 0.5 kg.
 • Uji (temperatura e dhomës) - 1 filxhan
 • Vezë pule - 1 pc.
 • Kripë - për shije.

Për mbushjen:

 • Mish (mish derri, viçi) - 0.5 kg.
 • Mish derri - 100 gr.
 • Qepë e bardhë - 3-4 copë.
 • Kungull - 100 gr.
 • Uji - 3-4 tbsp. l.
 • Kripë, piper, erëza - për shije.

Tradicionalisht për mbushjen merrni qengjin. Por gjellë nuk do të humbasë në shije, nëse përdorni lloje të tjera të mishit. Është më mirë të marrësh disa lloje dhe padyshim yndyrë. Pastaj manti do të jetë lëng dhe i pasur.

preparat


Për ata që së pari e panë një pjatë të tillë si Manti, mund të duket se këto janë dumplings të zakonshëm, por jo mjaft madhësi dhe formë të zakonshme


Gatshme manti vë në një pjatë, pour shkrirë gjalpë dhe sasi e vogël me bimë të freskëta të imëta. Shërbyer nxehtë me salcë kosi, ketchup, majonezë ose salcë hudhër të butë.

Manti- "dembel"

Gatim për një recetë të tillë është edhe më e lehtë, edhe pse ndryshon nga ajo e mëparshme vetëm në mënyrën e prodhimit të mantas dhe prerjes së mishit të grirë. Avulli gjithashtu.

përbërësit

Për provën:

 • Miell gruri - 0.5 kg.
 • Uji - 1 filxhan
 • Veza -1 pc.
 • Kripë - për shije.

Për mbushjen:

 • Mbushje - 500 gr.
 • Qepë e bardhë - 3 copë.
 • Patate - 50 gr.
 • Kungull - 50 gr.
 • Kripë, piper - për shije.

preparatNe e zhvendosim "kërmillin" e mbaruar në një pjatë, prerë në pjesë, derdhje me vaj vegjetal të shkrirë dhe spërkat me zarzavate imët finely copëtuar. Shërbyer salcat e ndryshme dhe perime të freskëta.

Manty mund të jetë i gatuar dhe i ngrirë. Ngrirë, ata gatuajnë 5-10 minuta më shumë se ato të freskëta. Por, para gatimit ata nuk kanë nevojë të shkrirë.

Mishi i grirë në versionin klasik është i grirë imët. Pastaj shija do të jetë më e ndritshme dhe më e ngopur.

Perimet shtojnë lëngshmëri dhe butësi në mbushjen e mishit. Ata mund të ndryshojnë në varësi të sezonit dhe preferencave tuaja të shijes.

Zgjidhni mish yndyror dhe gjithmonë përdorni pjatë: mish derri, viçi, pule. Fat, gjithashtu, nuk do të jetë e tepërt në këtë ansambël. Manty do të shijojë më mirë.


Kalori: Jo e specifikuar
Koha e gatimit: Jo e specifikuar


Manty në një tenxhere të ngadaltë, çfarë mund të jetë më e shijshme dhe më e shijshme ?! Elastike dhe shumë brumë të shijshme me një mbushje të shijshme, me lëng. Por shumë amvise thjesht nuk dinë si t'i gatuajnë. Unë ju ofroj një recetë shumë të thjeshtë për gatim mants, duke përdorur të cilat ju do të ketë sukses në të mirë të saj.

Së pari, unë dua t'ju tregoj një histori të vogël manta. Ku ata filluan të gatohen për herë të parë është shumë e vështirë të përcaktohen, pasi të gjitha, ata po gatuhen në Turqi, në Azinë Qendrore dhe në shumë pjesë të tjera të botës. Ka edhe vende ku enët manti janë pjatë kryesore në tryezë.

Tani gatuaj manty - është e lehtë. Multikooker do të jetë ndihmësi i shkëlqyeshëm për zonjën. Brumë për mantas përgatitet për pesë minuta, mbushja është gjithashtu e lehtë për t'u përgatitur. Në një tenxhere të ngadaltë, manjat janë steamed dhe shumë lëng dhe të shijshme. Nga rruga, sot, si një mbushje për mantas, ju mund të përdorni jo vetëm mish të grirë, por edhe lakër, gjizë dhe madje. Sot ne do të gatuajmë manti tradicionale me mish. Mishi mund të përdoret çdo gjë, por personalisht preferoj mish lope, pasi është më e butë. Pra, le të fillojmë.

përbërësit:
Për provën:
- miell - 2.5 gota;
- ujë - 1 filxhan;
- kripë - 1 lugë.
Për mbushjen:
- mish - 1 kg;
- qepë - 5-6 copë;
- kripë - 1 lugë.
Ju gjithashtu do të duhen disa vaj për të lubrifikuar mykun.

preparat

Manty në një tenxhere të ngadalshëm - recetë:


Së pari përgatiteni brumin. Ne marrim një tas dhe shurtojmë miellin në të.

Manty në një tenxhere të ngadalshëm - recetë:  Së pari përgatiteni brumin
Uji kombinohet me kripë dhe përzihet plotësisht. Pastaj shtoni ujë të kripur në miell.


Dhe gatuaj brumin. Unë gjithmonë gatuaj brumë me duart e mia, ajo rezulton të jetë plastike, por në të njëjtën kohë nuk është shumë e butë.


Tash mënjanë gati brumë duhet të shtrihet për rreth 15 minuta.
Dhe në këtë kohë ne do të angazhohemi në një mbushje. Për të përgatitur mbushjen për mantas duhet të trajtohen me përgjegjësi, sepse shija e tërë gjellës do të varet nga sa e lëngshme do të jetë mbushja. Kam vënë shumë onions në mbushje, nga kjo manty në tenxhere të ngadalshëm ata dalin shumë lëng. Disa amvise në mbushje për lëngje shtojnë patate.
Mishi prerë në copa të vogla me qepë dhe lëvizni të gjitha në një mulli mish. Ne kripë.


Tani ne kthehemi në brumë dhe bëjmë dy salcice prej saj.


Pritini suxhuk në qarqe me trashësi të mesme. Trashësia e qarqeve duhet të jetë afërsisht një centimetër. Çdo rreth bie në miell. Kjo është bërë për të siguruar që brumi nuk qëndron së bashku.


Pastaj rrokulliset nga qarqet, mundësisht të hollë. Më e hollë që e hapni brumin, gjellët më të shijshme do të dalin.


Në qendër të çdo rrethi në një lugë gjelle vënë mbushjen e përgatitur.Pastaj nga ana e majtë
Pastaj nga ana e majtë.


Dhe pastaj në të djathtë.


Dhe keshtu behen manti.
Mbushja që rezulton është vendosur në një tas të avulluar, para-vaj.
Zgjidhni mode "Steaming" dhe kuzhinier për 30 minuta.
Dhe madje edhe për këtë pjatë të mahnitshme ju mund të bëni një salcë të frikshëm. Ne marrim hudhër dhe piper të zi përzierim të gjitha në një tas dhe shërbejmë në tavolinë së bashku me manti të gatshëm.
Unë do të doja të theksoja një gjë tjetër që manti gatuar në një tenxhere të ngadalshëm është nga natyra e tij shumë e dobishme. Meqë tenxhi i ngadalshëm nuk ushqim, por rri pezull dhe ushqimi i avulluar është shumë më i mirë i absorbuar në trupin e njeriut.
Kështu, ju do të merrni jo vetëm shumë të shijshme, por gjithashtu gjellë të shëndetshme . Çfarë është e rëndësishme për të dashurit tuaj dhe të afërmit. Manty janë të përsosur jo vetëm për të darkë e thjeshtë , por edhe në tabelën e pushimeve.
Pas gjysmë ore, multicooker do të sinjalizojë gatishmërinë e pjatës. Ne e marrim manty nga një multicooker dhe shërbejnë atë të nxehtë në tryezë.
Bon appetit.

Për provën:

 • 1 gotë të paplotë me ujë
 • 1 vezë pule
 • 2.5 gota brumë miell gruri
 • 0.5 gota miell për shtrat
 • 1 tsp kripë (pa krye)

Për mbushjen:

 • 6 tuba të mesme
 • 2 llamba të vogla
 • 0.5 tsp. kripë dhe piper i zi
 • 75 gr. gjalpë
 • salcë kosi, zarzavate për të shërbyer

Unë mendoj se të gjithë e dinë shumë mirë atë që ai thotë dumplings. Natyrisht, kjo është një nga enët më të zakonshme dhe më të preferuara, dhe të dy të rriturit dhe fëmijët e duan. Por tani nuk është për ta, siç mund të keni menduar, por për të afërmit e tyre nga Azia - manta. Nëse e kuptoni, në të vërtetë, manti është i njëjtë, por me dallimet në metodën e gatimit (ata janë të përgatitur ekskluzivisht për një çift) dhe mbushje paksa të ndryshme. Për shembull, dumplings me mish janë bërë, ndryshe nga dumplings, jo nga mishi i grirë, por nga mishi i grirë. Ngjashëm me copëtuar patate të papërpunuara , jo si pure.

Manty është mjaft popullor në zonën tonë, por shumë, që nuk dëshirojnë të luajnë me brumin për një kohë të gjatë dhe të angazhohen në modelim, preferojnë të blejnë produkte të gatshme gjysëm të gatshme në dyqane, dhe në të vërtetë nuk ka asgjë të vështirë në gatimin e manteas, veçanërisht tani që kuzhina ka ndihmëtarë të tillë të mrekullueshëm .. Shih se sa e lehtë është të gatuaj manti në një tenxhere të ngadaltë. Gatim kjo pjatë mund të bëhet një traditë fundjavë familjare, duke tërhequr çdo anëtar të familjes në këtë aktivitet emocionues.

Kam marrë recetë manta në tenxhere të ngadalshëm nga një mik me të cilin kemi punuar së bashku. Unë praktikisht nuk e ndryshova atë, pasi që më përshtatet plotësisht, shpresoj që do të pëlqeni. Pra, le të bëjmë manti me patate në një tenxhere të ngadaltë. Unë do të gatuaj në PHILIPS HD3077 / 40, ju përdorni modelin tuaj.

Metoda e gatimit


Shënime: nga kjo sasi e brumë, janë marrë 30 produkte të gatshme me përmasa të mesme, nëse ka shumë prej këtyre numrit të boshllëqeve ngjitur, ato mund të dërgohen në frigorifer dhe të përdoren sipas nevojës kur doni të ri-gatuani manty gatuar steamed për darkë në një tenxhere të ngadaltë.

Manty janë pjatë tradicionale Vendet aziatike, e cila është një brumë i mbushur me mish brenda. Secili komb ka opsionet e tij të gatimit për këtë delikatesë të shijshme. Tradicionale manti kujtoj dumplings njohur për të gjithë, por në madhësi ata janë më të mëdha, kanë një formë pak më të ndryshme, mbushje më lëng. Në Uzbekistan, për përgatitjen e mishit të grirë, përdoret mish deleje, por në vendin tonë, hostessët preferojnë të vënë mish derri, viçi ose patate si një mbushje. Është e lehtë për të gatuar manti me mish në një tenxhere të ngadaltë, gjëja kryesore është të njohësh teknologjinë. Në më pak se një orë, në tavolinë do të shfaqet një pjatë e shijshme dhe aromatike, të cilat do të gëzohen nga të dy mysafirët dhe të afërmit.

Informacione mbi recetën

Kuzhina: Uzbekistani, Azia Qendrore, Turqia, Mongolia.

Metoda e përgatitjes: një palë, në një gatim shumë-YMMY YMC-502BX.

Koha totale e gatimit: 40 min.

Shërbejt për kontejner: 4.

përbërësit:

Për brumin:


Për brumin:

 • 400-450 g miell
 • 200-220 ml ujë të ngrohtë
 • 10 gram kripë

Për përgatitjen e mbushjes:

 • 200 g derri i grirë
 • 200 g viçi terren
 • 2 qepë të mëdha
 • kripë, piper i zi, erëza për mish - për shije.

Metoda e gatimit


Metoda e gatimit

Shënim i zonjës:

 • Brumë do të jetë më e shijshme dhe elastike nëse shtoni 1 vezë në të.
 • Do të jetë më e lehtë që të mbahen skajet e brumit, nëse ato janë ngopur lehtë me vaj perimesh.
 • Në Armeni, ata nuk përdorin një avullore ose "mantyshnitsa" (kaskan), aty është e zakonshme që thjesht të vlim manti në supë valë për 20 minuta. Manty konsiderohet i gatshëm. Kur lundronte në sipërfaqe.
 • mish lope apo derri - 400 g,
 • 3 qepë,
 • miell - 400 g,
 • qumësht ose ujë për brumin - 1.5 gota,
 • veza
 • kripë, erëza dhe bimë.
 • Koha e përgatitjes: 00:30
 • Koha e gatimit: 00:40
 • Shijet: 4
 • Vështirësia: e mesme

preparat

Rezerva tradicionale përgatitet me mbushjen e mishit. Zakonisht qengji është përdorur në vendet aziatike, por në rajone të tjera mishi i tillë është marrë rrallë dhe përshtatet për të gatuar me mish derri ose viçi. Kjo nuk ndikon në shijen, sepse njerëzit në Rusi përdoren për këto lloje të mishit. Megjithatë, përdorimi i qengjit apo i mishrave të tjera nuk është i ndaluar.

 1. Mbushja për mantov duhet të copëtohet me thikë - për mundësi tradicionale mishi i gatimit në gatim nuk përdoret. Së pari, prerë mishin në copa të vogla, dhe pastaj të pres atë me një thikë të vogël - kjo do të japë mantles një shije të jashtëzakonshme dhe aroma.
 2. Qepët, gjithashtu, pres me një thikë në mënyrën që ju pëlqen më së miri. Mblidhni dhe kripe, vendosni erëza dhe bimë për të shijuar. Hidhni në mish pak ujë ose qumësht për lëngje. Vendoseni në një vend të freskët, kështu që mishi është i njomur me erëza.
 3. Në këtë kohë, në një tas, thyeni një vezë, derdhni qumësht ose ujë, kripë dhe rrahni. Mielli duhet të analizohet në mënyrë që të mos ketë grurë dhe ta ngop me oksigjen. Shtoni miellin në pjesën e lëngshme të brumit gradualisht, duke mos e ndërprerë ta gatuani derisa të pushojë të qëndrojë në duart.
 4. Para nxjerrjes së brumit, duhet të "trokisni" për ta bërë atë homogjene. Për çfarë një pjesë e brumë me fuqi të bjerë në tryezë disa herë. Pastaj rrokullisni dhe prerë në sheshe madje me një anë prej rreth 8-10 cm. Vendosni një lugë mbushëse në mes të tij dhe ngjisni brumin në mes.
 5. Boshllëqet e derdhura ishin në skarë shumëkëndësh, të para-lubrifikuar me vaj luledielli. Në rezervuar është e nevojshme të derdhni ujë në një vëllim mesatar dhe të vendosni pajisjen në mënyrën "steaming" për 40 minuta. Koha e gatimit rregullohet varësisht nga modeli i pajisjeve të përdorura kuzhine.
 6. Në fund të kohës së gatimit, vendoseni manti në një pjatë të madhe, të cekët dhe shërbejeni në tryezë. Çdo salcë do t'i përshtatet atyre - salcë kosi, ketchup, mustardë dhe të tjerët. Përdorni zarzavate për të shërbyer gjellën e përfunduar.


Manty është një pjatë e shijshme e shijshme orientale. Më parë, ata ishin gatuar në vendet aziatike, por me kalimin e kohës kjo gjellë u përhap në të gjithë botën. Manty janë të ngjashme me dumplings, por ata nuk janë zier në ujë, por mbajtur steamed. Ata gjithashtu ndryshojnë në një lloj mbushjeje - është e ndryshme - dhe mishi, peshku dhe perimet, në brumë, mund të mbyllni gjithçka që në momentin që e gjeni në frigorifer. Brumë gjithashtu nuk është bërë siç është e zakonshme për të gatuaj atë në dumplings. Për të gatuar manti përdoret një kazan i dyfishtë, dhe tani për këtë qëllim ata përdorin një multicooker moderne. Artikulli do të shqyrtojë në detaje çështjen se si të bëhet manti në një tenxhere të ngadaltë për një çift.

Në post ose gjatë respektimit të dietë është e mirë përkëdhel shtatë mantel bimore. Është shumë e shijshme dhe pjatë e lehtë . Ai përgatitet duke kryer veprimet vijuese:
Në post ose gjatë respektimit të dietë është e mirë përkëdhel shtatë mantel bimore

 1. Merrni një tas të thellë dhe shosh në të 2,5 gota miell. Bëni një pushim në kodër dhe thyejnë një vezë në të, shtoni kripë dhe shtoni një gotë ujë. Zgadheni brumin, mbylleni atë me kapjen e filmit dhe vendoseni tasin në frigorifer për rreth 20 minuta. Për humbjen e peshës, këshillohet të përdorni miellin e Segrës - ka më shumë vlerë në reduktimin e peshës.
 2. Përgatitni mbushjen e 6 patates dhe dy qepeve. Ata duhet të pastrohen dhe të copëtuar imët me thikë, pastaj kripë dhe piper, ju mund të shijoni vaj ulliri.

  Humbja e peshës nuk mund të përfitojë nga patatet, dhe më shumë perime dietetike për mbushjen e gatimit. Pra, shpesh u drejtuan për të lakër me kërpudha, kungull dhe variacionet e tjera të mbushjes.

 3. Hidhni brumin në një shtresë, prerë në sheshe, vendoseni mbushjen në mes dhe bëni manti duke përdorur ndonjë metodë të njohur.
 4. Hidhni një litër ujë në kontejnerin multicooker, vendoseni cookware për gatim me avull në krye, e përhapur atë me vaj dhe përhapjen e manty.
 5. Vendosni mënyrën "Gatim për një çift" për gjysmë ore dhe filloni të punoni.
 6. Pas kohës, vendosni produktet e nxehta në pjatë, silleni me piper dhe spërkatni me ndonjë vaj për ta bërë brumë të butë. Domate të freskëta me feta, kastravecat dhe zarzavate janë të përshtatshme për mantelet e perimeve.

Manti me salmon

Salçi krem-kastravec duhet të jetë i përgatitur për këtë lloj gjelle, ai shërbehet me manty të nxehtë dhe u jep atyre një aromë të jashtëzakonshme dhe delikate. Është e jashtëzakonshme pjatë e shijshme , ajo mund të hahet edhe nga ata që janë në dietë. Është një mundësi e shkëlqyer për të ngrënë ushqime të nxehta në tryezën e pushimeve.
Salçi krem-kastravec duhet të jetë i përgatitur për këtë lloj gjelle, ai shërbehet me manty të nxehtë dhe u jep atyre një aromë të jashtëzakonshme dhe delikate

Për gatim nevojiten produktet e mëposhtme:

 • një kile miell, një vezë dhe një gotë me ujë për brumë,
 • fileto peshku 300 g,
 • qepë,
 • patate të ziera 200 g,
 • kastravec,
 • majonezë 100g
 • salcë kosi 100 g,
 • hudhër,
 • vaj luledielli,
 • kripë, piper,
 • kopër të freskët.

Rendi i punës është si më poshtë:

 1. Për provën, ju do të duhet një tas, ku keni nevojë për të thyer një vezë, kripë dhe lëvizje. Hidhni 2 lugë dhe ujë në enën e vajit, duke nxitur vazhdimisht miellin, duke nxitur vazhdimisht. Gatuani brumë mjaft të pjerrët, por elastike, vendoseni në një film dhe vendosni mënjanë.
 2. Zgjidhni kockat nga fileto e salmonit dhe shtypni butësisht. Gjithashtu hidhni qepë dhe përzieni me peshq. Shtoni patate të skuqura dhe një pjesë të copëtuar finisht. Mix gjithçka mirë, duke mos harruar kripë dhe piper.
 3. Bëni salcice të vogla nga brumë dhe prerë ato në raunde. Pastaj rrokulliset ato në një rreth dhe vendosni mbushjen në të, duke pinching skajet.
 4. Hidhni ujë në kontejnerin multicooker dhe vendosni një tas për gatim me avull në krye. Vendosni manti në të, pasi të keni ngjyrosur me perime ose gjalpë dhe vendosni mënyrën "Steaming" për gjysmë ore.
 5. Prevede përgatitur nga kastravec peeled dhe tre karafil të hudhër. Ngrini ato imët në një rende, shtypni zarzavate të vogla sa të jetë e mundur. Të gjitha përzierje dhe sezon me majonezë dhe salcë kosi, kripë dhe përzierje.
 6. Gatishmëria e gatuar në formë të nxehtë, shtrihet në pjata dhe bujarisht sezon me salcë.

Mishëra perimesh

Ky lloj i mantelve përshtatet në post, sepse nuk ka asgjë me prejardhje shtazore në të.


 1. Brumë është përgatitur në të njëjtën mënyrë si për mantelet e salmonit.
 2. Peel qepë, kungull i njomë, kungull, piper i ëmbël dhe i pres ato me imtësi. Mbajini ato në një fletë pjekjeje, kripë dhe piper, silleni me vaj perimesh dhe piqni në furrë derisa të jenë të buta.
 3. Perime të gatshme të freskëta. Përgatitni brumin, duke e bërë atë fragmente, 2 mm të trasha. Vendoseni në mes të çdo mbushjeje dhe skajeve të verbër.
 4. Derdhni ujë në një enë me shumë koka, vendosni një tas me manti, mos harroni të naftës fundin. Vendoseni në mënyrën e "avullimit" për gjysmë ore.
 5. Shërbyer nxehtë, lotim ato salcë domate dhe spërkat me zarzavate të copëtuara. Për gatim, ju mund të përdorni lloje të tjera të perimeve - gjëja kryesore është të ëndërroni, por jo të lejoni një përzierje të produkteve të papërputhshme.

Ka ende shumë receta të manti. Mbushje të ndryshme , brumë të ndryshme trazim, të gjitha llojet e salcat. Gatuar me manty dashuri, do të jetë e shijshme dhe pjatë e pazakontë tryezën e pushimeve . Mos harroni të përkëdhelni të dashurit në jetën e përditshme.

Разработка, поддержка и продвижение сайтов Sigmasoft.com.ua